اخبار روز

گفتگوی اختصاصی|نماینده جنبش امل در ایران: امام موسی صدر زنده است و در لیبی به سر می برد

گفتگوی اختصاصی|نماینده جنبش امل در ایران: امام موسی صدر زنده است و در لیبی به سر می برد

– اخبار بین الملل –

به گزارش گروه بین الملل خبرگزاری برگزیده های ایران، همزمان با فرارسیدن چهل و پنجمین سالروز ربایش امام موسی صدر خبرگزاری برگزیده های ایران، میزبان «صلاح فحص»، نماینده جنبش امل در تهران بود. در این گفتگوی ویژه ضمن بازخوانی ابعاد زندگی امام موسی صدر و نقش برجسته این عالم گرانقدر در پیشبرد فرهنگ مقاومت در لبنان، آخرین تحولات مرتبط با سرنوشت و پرونده ربایش ایشان مورد بحث و بررسی قرار گرفت.

 

.

 

صلاح فحص در ابتدای این گفتگو زندگی و سیره ی امام موسی صدر را به چشمه ای جوشان و زنده تشبیه کرد که حتی تا به امروز نیز برای مردم لبنان و شیفتگان فرهنگ مقاومت، درس ها و عبرت هایی فراوانی را به همراه دارد.

نماینده جنبش امل در ایران در پاسخ به این سوال که پس از شنیدن نام امام موسی صدر چه چیز را به یاد می آورد، اظهار داشت: «تغییر و تحول در صحنه سیاسی و اجتماعی لبنان به ویژه منطقه جنوب، در برهه زمانی پیش و پس از شکل گیری جنبش امل به رهبری امام موسی صدر، به وضوح قابل مشاهده است. قبل از رهبری امام موسی صدر، وضعیت جنوب لبنان که عمدتا جامعه شیعیان لبنان را در خود جای داده بود، از نظر مالی و معیشتی به شدت ضعیف بود و شیعیان مناطق جنوبی لبنان از نظر سطح تحصیلات و احساس تعلق ملی و وابستگی به لبنان بسیار دچار ضعف بودند».

وی در تشریح میزان اثربخشی اجتماعی امام موسی صدر افزود: ایشان با ارائه هویتی جدید به لبنان و خصوصا جامعه شیعیان و ایجاد نهادهای اجتماعی و موسسات مردمی توانست مردم این خطه را توانمند کند، با همکاری مستمر با مقامات دولتی توانست به لحاظ شرایط مادی و ارتقاء منزلت اجتماعی آنها موفقیت های چشمگیری را رقم بزند؛ به عبارت دیگر، از بین بردن فقر، از مهم ترین دستاوردهای امام صدر در زمان رهبری ایشان بود.

بیانیۀ دفتر جنبش امل به مناسبت چهل و پنجمین سال ربایش امام موسی صدر

 

نماینده جنبش امل در کشورمان در ادامه با ذکر نام شهید «مصطفی چمران» به عنوان یکی از یاران وفادار امام موسی صدر و از بنیان گذاران حقیقی جنبش امل در لبنان به این نکته اشاره کرد که اساس حرکت جنبش امل نه تنها در گفتمان و خطابه های رهبران این جنبش متجلی شده است، بلکه ثمره ی عینی گفتمان و اندیشه مقاومت را می توان در پرونده هایی همچون رفع محرومیت و بهبود سطح زندگی مردم لبنان در ۴ دهه گذشته لمس کرد و این نگاه تا به امروز هم در پرونده هایی همچون توافق ترسیم مرزهای دریایی میان لبنان و رژیم صهیونیستی و استیفای حقوق ملت لبنان با اتکاء به توان و سلاح مقاومت مشهود است.

صلاح فحص در تشریح ابعاد عینی مقاومت افزود: گفتمان مقاومت در لبنان تنها به یک رویکرد نظامی و امنیتی در تقابل با رژیم صهیونیستی خلاصه نمی شود، بلکه گفتمانی که شهید چمران و امام موسی صدر برای جامعه روایت می کردند، یک گفتمان سیاسی، اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و نظامی در برابر دشمن صهیونیستی بود.

سید موسی صدر | امام موسی صدر , لبنان , نبیه بری , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , کشور لیبی ,

وی در ادامه با اشاره به نقش برجسته ی «نبیه بری»، رئیس کنونی پارلمان لبنان در همکاری با امام موسی صدر در زمان تاسیس جنبش امل و موفقیت های دهه های اخیر آن گفت: نبیه بری، در حقیقت وکیل امام موسی صدر بود و ایشان به آقای بری بسیار اعتماد داشت. داشتن رویکرد ملی و مردمی نسبت به کلیه امور از ویژگی های شخصیتی آقای بری است که می توان آن را کاملا الهام گرفته از امام موسی صدر دانست که حتی امروز هم باعث ایجاد وفاق ملی و وحدت ملی در لبنان شده است.
صلاح فحص سپس به نقش رئیس کنونی پارلمان لبنان در پرونده انتخاب رئیس جمهور این کشور اشاره کرد و افزود: در صورتی که در شرایط بحران سیاسی کنونی حاکم بر لبنان نبیه بری حضور نداشت و سبک و سیاقی متفاوت از الگوی مدیریت امام موسی صدر در پیش گرفته می شد، لبنان بدون تردید در ورطه جنگ داخلی افتاده بود.

نماینده ی جنبش امل در تهران در خصوص آخرین وضعیت رسیدگی به پرونده ربایش امام موسی صدر اظهار داشت: امام موسی صدر از ابتدای سفر خود به لیبی تمایلی برای انجام سفر به طرابلس نداشت ولی برخی از بزرگان و سران کشورهای عربی ایشان را به انجام این سفر متقاعد کردند.

فحص در ادامه با تشریح کینه جویی معمر قذافی، دیکتاتور سابق لیبی نسبت به موسس جنبش امل در لبنان گفت: شخص معمر قذافی از جایگاه والای امام موسی صدر در مناسبات جهان عرب و جهان اسلام هراس داشت و با ایشان احساس رقابت می کرد. البته نه تنها معمر قذافی بلکه سران سایر کشورهای عربی و به ویژه رژیم صهیونیستی نیز از دشمنان امام موسی صدر بودند و طبیعتا این رژیم نسبت به کسی که رژیم اشغالگر قدس را «شر مطلق» اطلاق کرده، سر سازگاری نخواهد داشت و در پشت پرده با کسانی که نقشه حذف و از میان برداشتن امام موسی صدر را در سر داشتند، همراهی کرده بود.

نماینده جنبش امل در کشورمان  ضمن انکار ادعای مقامات لیبیایی مبنی بر سفر امام موسی صدر به ایتالیا و خروج ایشان از خاک لیبی اظهار داشت: حتی در حال حاضر هم با گذشت ۴۵ سال از ربایش امام موسی صدر، پاسپورت همراه امام موسی صدر در سفارت لبنان در لیبی موجود است و اطمینان داریم که ایشان و همراهانشان به هیچ عنوان لیبی را ترک نکرده اند، مگر می شود که بدون پاسپورت، دو مقام رسمی کشور لبنان، از لیبی به ایتالیا رفته باشند؟»

وی با اشاره به اخبار روزهای اخیر در مورد دیدار محرمانه وزرای خارجه لیبی و رژیم صهیونیستی در ایتالیا نیز اظهار داشت: سردمداران لیبی در دوره قبل و پس از بیداری اسلامی، همواره با رژیم صهیونیستی همراهی داشته اند.

سید موسی صدر | امام موسی صدر , لبنان , نبیه بری , رژیم صهیونیستی (اسرائیل) , کشور لیبی ,

فحص در خصوص بازداشت «هانیبال قذافی»، فرزند معمر قذافی دیکتاتور سابق لیبی در لبنان و طرح برخی شایعات و گمانه زنی ها در خصوص اظهارات احتمالی وی در خلال بازجویی ها در مورد پرونده امام موسی صدر گفت: با دستگیری هانیبال قذافی در سال ۲۰۱۵ در لبنان، امیدها برای کسب اطلاعات جدید پیرامون سرنوشت امام موسی صدر بار دیگر زنده شد و به نظر می رسید این پرونده سرعت بیشتری به خود بگیرد. دستگاه قضایی لبنان تاکید دارد که استرداد هانیبال به طرابلس تنها در صورتی محقق خواهد شد که وی اطلاعات ذی قیمت خود را در مورد آخرین وضعیت امام موسی صدر در اختیار دادگاه ویژه این پرونده قرار دهد.
وی در ادامه افزود: قاضی این پرونده، شخصیت بسیار خوش نام و پاکی است و تمام تلاش های خود را در خصوص حل و فصل این پرونده انجام داده است اما عملا به بن بست رسیده است. با این حال از شرح روایت هانیبال قذافی مشخص است که امام موسی صدر زنده است و در لیبی به سر می برد.

خانواده صدر: ادعاهای وکیل سابق قذافی درباره پرونده امام موسی صدر تکراری و بی‌اساس است
پیام صریح لبنان به لیبی: تعیین سرنوشت امام موسی صدر به‌ازای استرداد پسر قذافی

 

صلاح فحص در بخش پایانی گفتگوی خود با خبرگزاری برگزیده های ایران در پاسخ به سوالی پیرامون آنکه در صورتی که امام موسی صدر اکنون در میان ما حاضر بود، در مواجهه با مشکلات و چالش های پیش روی جهان اسلام، مسئله فلسطین و لبنان بر چه امری تاکید داشت ضمن ابراز تاسف از غیبت امام موسی صدر گفت: همه ما به نوبه خود در عدم پیگیری سرنوشت و پرونده ایشان مقصر هستیم؛ چه سران و مقامات ارشد دولتی در لبنان و چه سران کشورهای اسلامی. امام موسی صدر کسی بود که ۱۷ طایفه حاضر در لبنان را با یکدیگر متحد کرد و آنان را در صفی واحد به پیکار و مبارزه با رژیم صهیونیستی فراخواند.

نماینده جنبش امل در جمهوری اسلامی ایران در پایان اظهار امیدواری کرد که با تلاش پیگیرانه ی مسئولین امر، اخبار خوبی حول بازگشت امام موسی صدر به وطن خواهد رسید.

/+

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا