سیاسی

یک استاد دانشگاه: اسرائیل مرتکب ۴ جنایت کیفری و بین المللی شده است

یک استاد دانشگاه: اسرائیل مرتکب ۴ جنایت کیفری و بین المللی شده است

– اخبار سیاسی –

به گزارش خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری برگزیده های ایران، به  همت بسیج دانشجویی دانشکده روابط بین‌الملل، جلسه “بررسی جنگ کنونی رژیم صهیونیستی و فلسطین از منظر حقوق بین‌الملل” با حضور موسی‌زاده، عضو هیئت علمی دانشکده روابط بین‌الملل در این دانشکده برگزار شد.

موسی‌زاده در این نشست  پس از بیان مقدمه ای مختصر به تاریخ نزاع و جنگ پیرامون بیت‌المقدس، به موضوع عدم توجه کافی به شناخت صحیح و دقیق مسئله فلسطین در کشور اشاره کرد و گفت: یکی از نقاط ضعف کشور در حوزه مطالعات مربوط به مسئله فلسطین کم بودن تولید آثار مکتوب پیرامون این قضیه و همچنین عدم توجه کافی به ترجمه اثار بین‌المللی در حوزه فلسطین است.

وی با اشاره به مسئله مشروعیت تاسیس اسرائیل یادآور شد:  تاسیس رژیم صهیونیستی در سال ۱۹۴۹ از منظر حقوق بین‌الملل دارای ایراد و ابهام است. برای شناسایی یک کشور به عنوان عضو سازمان ملل ۵ شرط اساسی  دولت بودن، صلح‌جو بودن، پذیرش تعهدات منشور ملل متحد،  تمایل داشتن به اجرای منشور و توانایی اجرای منشور لازم است. آنچه که در خصوص رژیم صهیونیستی مطرح است در واقع نوعی دولت‌سازی خلق‌الساعه بدون وجود پیش شرط های لازم بود که این قالب از دولت‌سازی خلاف موازین حقوقی، طی سالیان اخیر به وقوع پیوسته است.

موسی‌زاده تصریح کرد: به عنوان مثال یکی از عناصر چهارگانه دولت سرزمین است. مرزها و حدود سرزمین اسرائیل دقیقا مشخص نیست. اسرائیل قلمرو خشکی خود را با هیچ یک از همسایگان خود به طور دقیق مشخص نکرده است. در عرصه دریا نیز تنها یک مورد توافق دریایی با لبنان را بر سر میادین گازی به سرانجام رسانده است. علاوه بر این مطرح کردن ایده سرزمینی نیل تا فرات نیز عملا بیانگر عدم وجود یک سرزمین مشخص برای این رژیم است که مشروعیت حقوقی تاسیس این رژیم را زیر سوال می برد.

وی با اشاره به جرایم ارتکابی اسرائیل در جنگ فعلی غزه یادآور شد: در اساس‌نامه دیوان کیفری بین المللی ۴ جرم مطرح شده است. نسل‌زدایی، جنایت علیه بشریت،  جنایت جنگی و جنایت تجاوز. در خصوص جنایت نسل زدایی ماده ۶ اظهار می‌دارد که اقدام به قصد نابودی کلی یا جزیی یکی از گروه‌های چهارگانه نژادی، قومی، ملی و مذهبی نسل‌زدایی تعریف می‌شود. البته احراز وقوع جرم نسل‌زدایی اساسا مشکل است و باید بتوان اثبات کرد که رژیم اسرائیل قصد نابودی فلسطینی‌ها را دارد. البته وزیر دفاع اسرائیل صراحتا فلسطینی‌ها را حیوانات انسان‌نما توصیف کرده است.

این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: عناصر مادی جرم نسل‌زدایی نظیر، قتل اعضای گروه، قرار دادن اعضای گروه در شرایط سخت زندگی به طور حساب شده ، ایراد یا آسیب جدی جسمی یا روحی… در خصوص جرم جنایت علیه بشریت می‌توان گفت حمله گسترده یا سیستماتیک علیه هر جمعیت غیرنظامی را شامل می‌شود که در جنگ فعلی به کرات از جانب اسرائیل به وقوع پیوسته است.

وی خاطرنشان کرد: ادعایی که مبنی بر مورد هدف قرار گرفتن غیرنظامیان اسرائیلی توسط حماس مطرح می‌شود دارای ایراد است زیرا که در اسرائیل بسیاری از مردم بخشی از نیروی ذخیره ارتش به حساب می‌آیند و تا بیش از ۴۰ سالگی همه‌ مردم سرباز هستند و چند دوره به آموزش سربازی می‌روند.  شهرک نشینان اسرائیل نیز مسلح هستند لذا ما با اختلاط سنگین نظامیان و غیرنظامیان مواجهیم که ادعای مذکور را مخدوش می‌سازد.

موسی زاده افزود: بدون تردید اقدامات اسرائیل در غزه مانند بمباران بیمارستان، مدارس و منازل مسکونی در زمره جنایت جنگی نیز به حساب می‌آید.

وی در پایان گفت: در خصوص جرم تجاوز نیز می‌توان گفت رژیم صهیونیستی هم‌اکنون خاک چند کشور را در اختیار دارد که در برخی از قطعنامه‌های سازمان ملل نیز به آن اشاره شده است. فلذا با توجه به این موارد به نظر می‌رسد که اسرائیل در آن واحد مرتکب هر ۴ جنایت مقرره در اساس‌نامه دیوان کیفری بین‌المللی شده است.

/

 
سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا