آذربایجان غربی

یک چهارم شبکه آبرسانی ارومیه فرسوده است / ۳۵ درصد آب در شبکه هدر می‌رود

یک چهارم شبکه آبرسانی ارومیه فرسوده است / ۳۵ درصد آب در شبکه هدر می‌رود

به گزارش برگزیده آذربایجان‌غربی، محمد اشرفی در جمع خبرنگاران گفت: طول خط لوله توزیع آب ارومیه ۱۹۵۰ کیلومتر است که ۵۰۰ کیلومتر آن فرسوده و نیاز به اصلاح دارد.

وی ادامه داد: یکی از راه‌های تامین اعتبار برای اصلاح شبکه، موضوع تبصره ۳ است که در این خصوص شورای شهر حمایت لازم را ندارد ضمن اینکه برخی از شبکه‌های آب شهر ارومیه عمری بیش از ۴۰ سال دارد.

او در پاسخ به سوالی درخصوص چرایی ناهماهنگی در اجرای پروژه‌های بخصوص با شهرداری و از بین بردن آسفالت خیابان‌ها گفت: این مورد را رد نمی‌کنیم ولی اکنون در مسیرهایی با آسفالت جدید اجازه کندوکاو داده نمی‌شود.

وی با بیان اینکه ۲هزار و ۸ روستا در قالب ۸۷ درصد جمعیت روستایی تحت پوشش خدمات آبفای استان هستند، افزود: نزدیک به صد درصد جمعیت شهری استان از خدمات آب شرب و بهداشتی بهره مند هستندکه از میانگین کشوری بالاتر است.

اشرفی، مطلوبیت میکروبی آب شرب استان را ۱۰۰ درصد و مطلوبیت کلر باقی مانده را در شهر ۹۹.۵ درصد و در روستاها ۹۷ درصد عنوان کرد.

وی با بیان اینکه الگوی مصرف آب ماهانه هر مشترک در استان، متوسط ۱۶ مترمکعب است، گفت: ۶۱ درصد از مشترکین شهری و ۴۹ درصد از مشترکین روستایی ماهانه، زیر الگوی مصرف آب دارند.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب آذربایجان‌غربی در پاسخ به سوال دیگری درخصوص کاهش ذخیره آب سد شهرچای و احتمال بروز مشکلات جدی برای تامین آب شرب ارومیه در آینده گفت: تمام منابع تامین آب بصورت اولویت‌بندی برای مصرف شرب، زیست محیطی و کشاورزی انجام گرفته و سد شهرچای با اولویت جدی تامین آب شرب مدنظر است و در این خصوص حفاری ۱۰ چاه در اطراف شهرچای برنامه‌ریزی شده که شهرداری همکاری لازم در این زمینه را ندارد.

اشرافی پرت آب (آب بدون درآمد) در استان را ۳۵ درصد عنوان کرد.

وی در خاتمه موضوع قرائت نشدن آب برخی روستاها در ۸ تا ۱۰ دوره متوالی را تایید و از حل نسبی موضوع خبرداد.

برگزیده های ایران

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا