اخبار روز

اتفاق بزرگ در صنعت هسته‌ای با راه‌اندازی پروژه “هگزا فلوراید تلوریم”/ تولید ‌رادیوداروی ید۱۳۱ برای درمان ‌سرطان تیروئید

اتفاق بزرگ در صنعت هسته‌ای با راه‌اندازی پروژه “هگزا فلوراید تلوریم”/ تولید ‌رادیوداروی ید۱۳۱ برای درمان ‌سرطان تیروئید

– اخبار استانها –

به گزارش خبرگزاری برگزیده های ایران از اصفهان، محمد اسلامی در آیین افتتاح و راه‌اندازی پروژه واحد نیمه‌صنعتی تولید هگزا فلوراید تلوریم (TeF6) در اصفهان اظهار کرد: امروز با این افتتاح شاهد یک اتفاق بزرگ در صنعت هسته‌ای کشور هستیم؛ ‌اقدامی که در دولت سیزدهم آغاز شده است.

وی تأکید کرد: سرمایه‌گذاری برای توسعه جداسازی ایزوتوپ‌های پایدار اقدامی است‌ که‌ با همین فرایند در صنعت اورانیوم نیز انجام می‌گیرد و متناسب با استانداردهای آن می‌توانیم ایزوتوپ‌ها را تولید ‌کنیم.

اسلامی تصریح کرد: این عرصه‌ بسیار گسترده است و به‌معنای واقعی کلمه؛ عرصه اقتصادی و دانش‌بنیان محسوب می‌شود و موجب تولید زنجیره ارزشمندی می‌شود به‌طوری که هر گرم از موادی که در این فرایند تولید می‌شود، ده‌ها هزار دلار قیمت دارد.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران با بیان اینکه “اولویت امروز ما تقویت و پشتیبانی از زنجیره تولید رادیوداروهاست”، گفت: با تقویت و پشتیبانی از زنجیره تولید رادیوداروها به‌دنبال قطع وابستگی به خارج از کشور هستیم و متعهد شده‌ایم به‌میزان نیاز کشور ظرفیت لازم را ایجاد کنیم.

وی تأکید کرد: نکته مهم در مسیر این فرایند، تولید گاز هگزافلوراید برای هر پایه‌ای از ایزتوپ‌هاست و امروز شاهد افتتاح مسیر تولید تلوریوم بودیم که این واحد نیمه‌صنعتی نیاز کشور را تأمین خواهد کرد.

معاون رئیس جمهور تصریح کرد: به‌واسطه اینکه طراحی و ساخت این واحد به‌دست مهندسان و همکاران صنعت هسته‌ای در شرکت‌های زیرمجموعه سازمان انرژی اتمی ایران انجام شده، این واحد قابل گسترش است و می‌توان به‌راحتی آن را در سایر بازارها پشتیبانی کنیم.

وی افزود: نکته مهم این است که احداث و بهره‌برداری از واحد نیمه‌صنعتی تولید «هگزا فلوراید تلوریم» اصفهان حداکثر در مدت زمان یک‌سال انجام شد و همکاران ما توانستند بر پایه یک تحقیق نتیجه‌گرا به این هدف برسند و خوشبختانه همزمان با ایام جشن چهل و پنجمین سالگرد انقلاب، این واحد آماده افتتاح شد.

اسلامی گفت: امروز بهره‌برداری از این واحد نیمه‌صنعتی را می‌توان به‌مصداق آغاز یک ریل‌گذاری دانست که می‌تواند موجبات پیشرفت تصاعدی سایر حوزه‌ها را فراهم کند.

وی در پایان خاطرنشان کرد: تولید این محصول دارای تکنولوژی بسیار بالایی است و ما اکنون آن را در اختیار داریم،‌ این محصول برای تولید رادیوداروی ید۱۳۱ در درمان و تشخیص بیماری سرطان تیروئید کاربرد دارد و مردم ما به‌برکت ظرفیت ایجاد و تولید شده می‌توانند از آن بهره‌مند شوند.

/+

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا