اجتماعی

استقرار قابل‌تامل ۱۹۰۰ موکب ایرانی در عراق؛ لزوم تجدیدنظر جدی مسؤلان در جانمایی موکب‌های ایرانی

استقرار قابل‌تامل ۱۹۰۰ موکب ایرانی در عراق؛ لزوم تجدیدنظر جدی مسؤلان در جانمایی موکب‌های ایرانی

– اخبار اجتماعی –

به گزارش خبرنگار اجتماعی خبرگزاری برگزیده های ایران، سال‌هاست اربعین حسینی با اجتماع عظیم و راهپیمایی باشکوه عاشقان سالار شهیدان عجین شده است و بسیاری از افراد تلاش می‌کنند خود را برای زیارت امام حسین (ع) در روز اربعین با پای پیاده به کربلا برسانند؛ در این راستا موکب‌هایی که ایستگاه‌های خدمات‌رسان به زائران هستند نیز در مسیر پیاده‌روی زائران فعال و پذیرای آنها می‌شوند.

با افزایش چشمگیر زائران حسینی برای شرکت در پیاده‌روی اربعین، تعداد موکب‌های ایرانی نیز افزایش یافته است به گونه‌ای که در سال گذشته ۲ هزار و ۸۷۴ موکب به زائران خدمات‌رسانی کردند و امسال نیز قرار است حدود ۳ هزار موکب در این زمینه فعال باشد.

اما یکی از انتظارات مردم از مسئولان مربوطه که ستاد اربعین حسینی در رأس آن قرار دارد، سازماندهی مطلوب موکب‌هاست که می‌تواند با استفاده از ظرفیت بخش مشارکت‌های مردمی ستاد بازسازی عتبات عالیات صورت گیرد. 

فعالیت ۶۵ درصد موکب‌های ایرانی در عراق! 

تجربه سال‌های گذشته نشان داده این امر با سازماندهی نامطلوبی همراه بوده و در توزیع موکب‌ها دقت لازم صورت نگرفته است به عنوان مثال در سال گذشته از ۲ هزار و ۸۷۴ موکب ثبت‌نام شده برای ارائه خدمات به زائران، ۹۵۳ موکب در ایران و ۱۹۲۱ موکب در عراق فعال بوده است. 

طبق آمار موجود، در مرز مهران ۱۰۳ موکب، مرز شلمچه ۱۶۳ موکب، چذابه ۱۵۵ موکب، خسروی ۲۵ موکب، تمرچین ۱۰ موکب، باشماق ۷ موکب، بازرگان ۲ موکب، بیله‌سوار ۲ موکب، میرجاوه ۲ موکب، قائم ۲ موکب و در سایر استان‌های مسیر ۴۸۱ موکب حضور داشته است.

پیاده روی اربعین , اربعین 1402 , زائران , کشور عراق , ستاد مرکزی اربعین حسینی ,

 این در حالی است که اکثر زائران ایرانی همواره از خدمات ارائه شده پیش از خروج از کشور گلایه دارند و کمبود امکانات اولیه‌ای مانند آب آشامیدنی موجب سختی و آزار آنها در گرمای طاقت‌فرسای شهرهای مرزی شده اما در عراق با انبوه خدمات و موکب‌ها مواجه هستیم چرا که عراقی‌ها که در این سال‌ها به مهمان‌نوازی شهره‌ بوده‌اند، در پذیرایی از زائران اربعین حسینی سنگ‌تمام می‌گذارند بنابراین گزافه نیست اگر بگوییم ضرورتی به فعالیت هزاران موکب ایرانی در عراق نیست!

استقرار بیش از ۱۵۰۰ موکب ایرانی در عراق با وجود نیاز مبرم به خدمات آنها در مرزهای کشور!

به گواه بسیاری از زائرانی که سال گذشته از مرز پر ازدحامی چون مهران برای عزیمت به عراق عبور کردند، کمبود موکب‌ها و امکانات مورد نیاز زائران از جمله آب خنک، آن هم در زمان پیک تردد زائران که با بسته شدن مرز و معطلی چندین ساعته هزاران نفر همراه بود، بیش از پیش خودنمایی می‌کرد.  

یکی از زائرانی که با کاروان خود برای پیاده‌روی اربعین راهی مرز مهران شده بود،‌ می‌گوید: وقتی به مرز مهران رسیدیم، هیچ امکانی برای زائران خسته از جمله اسکان و آب آشامیدنی وجود نداشت و مرز هم بسته بود در حالی که وزیر کشور در رسانه ملی اعلام کرده بود که مرز مهران تا یک ساعت دیگر باز می‌شود اما از ساعت ۹ صبح تا ۶ بعدازظهر، مرز مهران همچنان بسته بود! و کاروان ما مجبور شد به‌دلیل بسته بودن مرز، یک شب پشت مرز مهران معطل بماند!

تکرار هر ساله کمبود امکانات در مرزهای ایران 

زائر دیگری که رضایی نام دارد و سال‌های بسیاری در مراسم اربعین حضور داشته نیز به خبرنگار برگزیده های ایران می‌گوید: “متأسفانه هر سال امیدوار هستیم که سال بعد با مشکلات قبلی مواجه نشویم و خدمات بهتری به زائران ارائه شود اما متأسفانه تغییر چشمگیری نمی‌بینیم و با توجه به افزایش تعداد زائران، کیفیت خدمات همچنان نامطلوب است.

حداقل چیزی که زائران در گرمای بیش از ۴۰ درجه شهرهای مرزی به آن نیاز دارند، موکب‌هایی برای رفع خستگی، همراه با مقداری آب آشامیدنی است اما آیا از میان هزاران موکبی که برای ارائه خدمت،‌ داوطلب می‌شوند نمی‌توان موکب‌هایی به تعداد مورد نیاز در مرزها مستقر کرد که زائران سختی‌های مضاعف در مرزهای کشور را متحمل نشوند؟

“عطش، غش و دریافت سرم” حکایت بسیاری از زائران اربعین سال گذشته در مرز مهران!

سال گذشته بعد از پارک کردن خودرو در پارکینگ، مسیری طولانی را از پارکینگ اربعین تا پایانه مرزی مهران آن هم در زیر آفتاب سوزان پیاده رفتیم اما هیچ موکبی در این مسیر برای ارائه حتی یک بطری آب هم وجود نداشت و در این بین کودکان و افراد میانسال سختی مضاعفی کشیدند.”

پیاده روی اربعین , اربعین 1402 , زائران , کشور عراق , ستاد مرکزی اربعین حسینی ,

در سال گذشته ۱۱۲۷ موکب ایرانی در کربلا، ۳۹۱ موکب در مسیر نجف به کربلا، ۲۵۷ موکب در نجف، ۷۰ موکب در کاظمین و ۴۱ موکب در سامرا به زائران حسینی خدمات‌رسانی کرده‌اند و با توجه به موکب‌هایی که عراقی‌ها برای میزبانی از زائران برپا کرده‌ بودند اما در مرزهای خودمان، زائران به دلیل کمبود قابل توجه موکب‌ها، مشقت زیادی متحمل و در برخی مواقع حتی در تامین آب آشامیدنی نیز با مشکل مواجه شدند.

حال پرسش اینجاست که چرا مسئولان مربوطه که از وضعیت خدمات و امکانات مرزها اطلاع دارند در تصمیم‌گیری‌های خود برای استقرار بخش عمده موکب‌های ایرانی در عراق، تجدیدنظر نمی‌کنند؟

چرا تمرکز توزیع موکب‌های ایرانی در عراق است و مردم در مرزهای ایران باید از کمبود شدید خدمات‌رسانی رنج ببرند؟ در حالی که عقل سلیم می‌گوید تمرکز توزیع و جانمایی موکب‌ها باید در راستای میزان امکاناتی باشد که زائران نیاز دارند.

وجود ضعف‌هایی چون توزیع نامناسب موکب‌ها آن هم بعد از سال‌‌ها تجربه، قابل تأمل است و سوال‌برانگیز است اما امیدواریم ستاد مرکزی اربعین حسینی با تصمیمات درست و حساب شده، امسال تجربه متفاوتی برای زائران رقم بزند و با استفاده بهینه و درست از ظرفیت موکب‌داران که به صورت داوطلبانه و خودجوش در  حماسه باشکوه اربعین حسینی گام برمی‌دارند، هم از آسان شدن سفر برای زائران ایرانی کمک کنند و هم از لذت میزبانی عراقی‌ها نکاهند!

وفور پذیرایی، غذای گرم و آب خنک برای زائران اربعین ۴۰۱ در سمت عراق/ علت تدارکات حداقلی برای زائران در سمت ایران چه بود؟

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا