آذربایجان شرقی

تبدیل آذربایجان‌شرقی به پناهگاه صنایع آلاینده در کشور!

به گزارش برگزیده های ایران از تبریز، داوود بهبودی ظهر امروز در جلسه تدوین و نهایی‌سازی برنامه‌های رشد اقتصادی استان در بخش صنعت، اظهار کرد: دستیابی به رشد اقتصادی هشت درصدی تکلیف برنامه ششم توسعه بود که عملکرد اقتصادی کشور نشان می‌دهد این میزان رشد تحقق نیافته است.

وی افزود: در مقطع کنونی دولت اصلی‌ترین اولویت خود را روی تحقق رشد اقتصادی متمرکز کرده و بر این اساس لازم است، تمام منابع و ظرفیت‌های استان در جهت توسعه صادرات، ارتقاء بهره‌وری، جذب سرمایه‌گ‎ذاری و در نهایت دستیابی به رشد اقتصادی مورد انتظار ساماندهی شود.

بهبودی، بر لزوم تکمیل زنجیره تامین صنایع اولویت‌دار استان از جمله ساخت ماشین‌آلات، قطعات خودرو، لوازم خانگی و کیف و کفش، تاکید و تصریح کرد: با تکمیل زنجیره ارزش و تامین این صنایع می‌توان زمینه توانمندسازی و رقابت‌پذیری واحدهای تولیدی استان را ارتقاء بخشید.

این اقتصاددان همچنین استفاده از ظرفیت منطقه آزاد ارس و منطقه ویژه اقتصادی سهلان به عنوان پارک لجستیک را برای تحقق رشد اقتصادی مورد انتظار ضروری برشمرد.

رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی آذربایجان‌شرقی، تصریح کرد: جایگاه صنعتی استان در کشور هرچند قابل قبول است، ولی باید برای ارتقاء این جایگاه برنامه‌ریزی‌های موثرتری صورت گیرد.

وی با انتقاد از رشد شتابان صنایع فولادی در استان، گفت: با روندی که پیش می‌رود آذربایجان‌شرقی تبدیل به پناهگاه صنایع آلاینده در کشور شده است که برای این مسأله نیز باید چاره‌اندیشی‌های لازم صورت گیرد.

تولید کامیونت و کامیون در آذربایجان‌شرقی

در این جلسه رئیس سازمان صمت آذربایجان‌شرقی، به تشریح اقدامات و برنامه‌های بخش صنایع و معادن بر اساس ملاحظات تحقق رشد اقتصادی پرداخت و یادآور شد: در استان چهار هزار و ۱۹۰ واحد صنعتی دارای پروانه بهره‌برداری فعالیت می‌کنند و تعداد ۶۸۰ فقره جواز تأسیس هم صادر شده است.

غلامعلی راستی بیان داشت: در مجموع حدود ۴۸۰۰ واحد فعال صنعتی در استان با اشتغال‌زایی ۱۳۰ هزار نفری فعالیت می‌کنند.

وی افزود: برای توسعه بخش صنعت در نظر داریم ۱۱۰ واحد راکد و نیمه فعال صنعتی استان را که ۲۲ واحد از این‌ها در خارج از شهرک‌ها و ۸۸ واحد نیز داخل شهرک‌ها مستقل شده‌اند را به چرخه تولید بازگردانیم.

آغاز تولید کامیون و کامیونت در استان

راستی،  تولید خودرو در استان را از جمله طرح‌های اولویت‌دار صنعت برشمرد و متذکر شد: یکی از شرکت‌های مستقر در استان به‌زودی تولید کامیونت و کامیون را در داخل استان شروع می‌کند.

این مسوول  میزان صادرات استان را در هشت ماهه گذشته یک میلیارد دلار اعلام و تصریح کرد: در این مدت میزان صادرات استان نسبت به مدت مشابه سال قبل ۵۳ درصد افزایش یافته است.

رئیس سازمان صمت استان در ادامه به تشریح وضعیت معدنی آذربایجان‌شرقی پرداخت و افزود: ظرفیت ذخایر معادن استان ۸.۷ میلیارد تن و رتبه اول ذخایر معدنی متعلق به آذربایجان‌شرقی است.

راستی اذعان داشت: از حدود ۷۰ نوع ماده معدنی شناخته شده کشور ۵۲ نوع ماده معدنی در استان وجود دارد.

وی، راه‌اندازی معدن نفلین سینیت با ۵.۲ میلیارد تن ذخیره معدنی و کارخانه کاتد مس را از جمله مگاپروژه‌های بخش معدن استان اعلام کرد.

انتهای پیام/۶۰۰۲۶/س


نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا