اخبار ورزشی

مطهری: برخی قبلاً با بردن اردن تبلیغ می‌کردند اما الان تخریب می‌کنند/ کسی در مصدومیت پورعلی‌گنجی مقصر نیست

مطهری: برخی قبلاً با بردن اردن تبلیغ می‌کردند اما الان تخریب می‌کنند/ کسی در مصدومیت پورعلی‌گنجی مقصر نیست

– اخبار ورزشی –

حمید مطهری در گفت‌وگو با خبرنگار ورزشی خبرگزاری برگزیده های ایران، درباره مسائل مختلف تیم ملی ایران از جمله قهرمانی در تورنمنت اردن، مصدومیت مرتضی پورعلی‌گنجی و … صحبت‌هایی انجام داد که در زیر می‌خوانید.

تاج: قلعه‌نویی نشان داد مربی قابل قبولی است

* برگزیده های ایران: از تورنمنت اردن شروع کنیم که تیم ملی در آن به عنوان قهرمانی دست یافت. این بازی‌ها چقدر به تیم کمک کرد؟

بارها در مورد این موضوع صحبت کرده‌ایم که دوست داریم با تیم‌های بزرگ بازی کنیم ولی با توجه به شرایط مالی فدراسیون و یکسری مسائل که از آن اطلاع دارید، برگزاری چنین بازی‌هایی سخت است. امیر قلعه‌نویی و کادرفنی دنبال این هستند که خودمان را در شرایط سخت محک بزنیم. در تورنمنت اردن، ابتدا با تیم ملی این کشور بازی کردیم. اردن در مسیر پیشرفت قرار دارد و حتی در گذشته نه چندان دور ما را شکست داده است.

آنها یکی دو لژیونر فوق‌العاده دارند که یکی از آنها در مون پولیه فرانسه بازی می‌کند. با توجه به شرایطی که گفتم، تورنمنت اردن بازی‌های بدی نبود. در دیدار با اردن هر چند ۳ بر یک برنده شدیم اما یکسری اشکالات دیده شد که طبیعی است چون در فیفادی زمانی نداریم. سعی کردیم در این وضعیت بازیکنان را به هارمونی و هماهنگی برسانیم. حتی در روزی که خیلی‌ها گفتند خوب نبودیم سه بر یک برنده شدیم. این نکته می‌تواند برای تیم ملی مثبت باشد. ما هم انتقادها را می‌پذیریم ولی یک جاهایی انتقاد تبدیل به تخریب می‌شود. انتقاد درست باعث پیشرفت خواهد شد.

* برگزیده های ایران: نمایش تیم ملی در بازی با قطر اما متفاوت با اردن بود.

در فینال با قطری بازی کردیم که قهرمان دوره قبلی جام ملت‌های آسیاست و سرمایه‌گذاری زیادی روی فوتبال کرده است. مطمئن باشید قطری‌ها بیشتر از این پیشرفت خواهند کرد. ما باید روی ساختارسازی و کیفیت چمن‌ها کار کنیم. این مسائل فوتبال ما را اذیت می‌ کند. در این هفته خواندم که دو مربی خارجی در لیگ برتر از کیفیت چمن‌ها ناراضی هستند. ما هم از وضعیت زمین‌ها نگران هستیم.

قطری‌ها با امکانات خوب جلوی ما قرار گرفتند اما بازی خوب، پویا و اکتیویی برابر آنها انجام دادیم. یکی از نکات بارز ما فاصله طولی بود. از روزی که امیر قلعه‌نویی سرمربی شد و ما آمدیم در هر اردویی که برگزار می‌کنیم آمارها نشان می‌دهد که عمق تیمی در دفاع و حمله پایین آمده است. این آمار در شروع کار بالای ۳۵ متر بود اما به مرور پایین‌تر آمد. آمار بازی با اردن و قطر را استخراج نکرده‌ایم اما در دیدار با آنگولا و بلغارستان عمق دفاع و حمله به ۲۶ متر رسید که از نظر آماری فوق‌العاده است. اینها نکات بارزی است که به تیم ملی کمک کرده. بازیکنان تیم ملی زحمت کشیده‌ و با وجود فشار بازی‌ها در تیم‌های باشگاهی‌شان از نظر تاکتیکی و ذهنی خودشان را در اختیار تیم ملی گذاشته‌اند.

اوج کار ما دیدار با قطر بود ولی می‌دانیم باید بیشتر تلاش کنیم تا تیم بهتری شویم و بتوانیم فوتبال قابل احترامی به نمایش بگذاریم. تنها نکته منفی این بازی، مصدومیت مرتضی پور‌علی‌گنجی بود که اتفاق بدی بود و بازی را تحت تأثیر خودش قرار داد. برای مرتضی آرزوی سلامتی می‌کنم. امیدوارم برای هیچ ورزشکاری چنین اتفاقی نیفتد، هر چند در ورزش حرفه‌ای مصدومیت امری اجتناب ناپذیر است.

فوتبال , حمید مطهری , تیم ملی فوتبال ایران ,

* برگزیده های ایران: یحیی گل‌محمدی، سرمربی پرسپولیس از اینکه کسی از فدراسیون فوتبال و کادرفنی تیم ملی بابت مصدومیت پورعلی‌گنجی دلجویی نکرد، انتقاد کرده است. کسی نمی‌توانست با کادرفنی پرسپولیس صحبت کند؟

پزشکان تیم ملی به طور کامل کارهای پورعلی‌گنجی را انجام دادند. پورعلی‌گنجی اتاق کناری من در هتل در اردن بود و همه اعضای کادرفنی به او سر زدند. خودم هم تا دو، سه بامداد بالای سر او بودم. در فوتبال حرفه‌ای اتفاق می‌افتد، همانطور که دیدید نیمار در تیم ملی برزیل دچار مصدومیت رباط صلیبی شد. اینها اتفاقات خوبی نیست ولی در فوتبال رخ می‌دهد و نمی‌توانید بگویید چه کسی مقصر است.

* برگزیده های ایران: منظور گل‌محمدی این بود که یک نفر برای دلجویی با او تماس بگیرد.

با خود بازیکن در ارتباط بودیم و موضوع خاصی نبود و همه پیگیر وضعیت پورعلی‌گنجی بودند.

* برگزیده های ایران: یکی از انتقادها به بازی‌های تیم ملی، ضعف در خط دفاعی است، به طوری که به نظر می‌رسد در عمق دفاع و پست دفاع چپ به جمع‌بندی برای انتخاب بازیکن مدنظر نرسیده‌اید.

اصلاً بحث فردی نمی‌کنم. دو موضوع مطرح است، نخست اینکه پس از زدن دو گل به اردن در ۲۰ دقیقه اول، بازیکنان از نظر ذهنی به آرامش رسیدند و فکر کردند کار تمام شده است. این موضوع بحث ذهنی است و پیش می‌آید که بازیکنان حریف را دست کم بگیرند. من درباره هیچ کسی بحث فردی نمی‌کنم. هنگامی که چنین اتفاقاتی می‌افتد همه روی خط دفاع زوم می‌کنند، در صورتی که باید روی دفاع تیمی وقت بگذاریم و قوی‌تر شویم تا اتفاقات بازی با اردن تکرار نشود. یکسری نقاط ضعف داریم که طبیعی است و باید روی آنها کار و با صلابت‌ بازی کنیم. در فیفادی‌ها نشان دادیم هر چه می‌گذرد، شرایط تیمی بهتر شده و بازیکنان با تفکرات قلعه‌نویی و کادرفنی بیشتر آشنا می‌شوند. زمانی که دوست دارید فوتبالی رو به جلو و مالکانه داشته باشید و حمله کنید، طبیعی است که به حریف موقعیت هم می‌دهید.

* برگزیده های ایران: یعنی این انتقادها را نمی‌پذیرید؟

متأسفانه پس از اینکه اردن را بردیم دیدیم چقدر انتقاد کردند. اگر انتقادها در راه کمک به تیم ملی باشد ما و قلعه‌نویی می‌پذیریم. انتقاد خوب باعث پیشرفت می‌شود اما یک جاهایی می‌بینیم تخریب می‌کنند که قشنگ نیست. برخی‌ پس از بازی با اردن انتقادهای زیادی مطرح کردند. در دوره‌های قبل می‌دیدیم که با بردن همین تیم اردن چه تبلیغاتی می‌‌کردند یا چه اتفاقاتی برای آن رقم می‌زدند. تیم ملی کشورمان است و باید از آن حمایت کنیم و انرژی مثبت بدهیم. این تیم ملی کشور ایران است و برای فرد خاصی نیست.

* برگزیده های ایران: مهدی تاج، رئیس فدراسیون فوتبال در جمع خبرنگاران گفته از قلعه‌نویی و کادرفنی به خاطر ایجاد همدلی در تیم ملی تشکر می‌کند. در بین بازیکنان نیز، چهره‌های سرشناسی مثل مهدی طارمی و رامین رضاییان از مردم و رسانه‌ها درخواست حمایت کرده‌اند…

مصاحبه آقای تاج را ندیدم ولی تیم ما همدل است و ارتباط منطقی و خوبی بین قلعه‌نویی و کادرفنی با بازیکنان وجود دارد. همه باید متحد باشیم تا ان‌شاء‌الله اتفاقات خوبی در جام ملت‌های آسیا رقم بزنیم. از نظر استعداد تیم خوبی داریم اما باید بپذیریم به لحاظ امکانات، ساختار و چیزهایی که نیاز اولیه فوتبال است، عقب هستیم. با این حال، با همدلی و اتحاد کمبودها را برطرف می‌کنیم. بزرگ‌ترهای تیم ملی مثل احسان حاج‌صفی، علیرضا جهانبخش، مهدی طارمی، علیرضا بیرانوند و … نیز مثل قلعه‌نویی و کادرفنی در این همدلی نقش کلیدی دارند.

فوتبال , حمید مطهری , تیم ملی فوتبال ایران , +

* برگزیده های ایران: یکی دیگر از انتقادها مربوط به حضور پرتعداد اعضای کادرفنی تیم ملی است. این موضوع مشکلی بوجود نمی‌آورد و شرح وظایف‌ها مشخص است؟

شرح وظایف همه مشخص است. روزی که فوتبالیست بودم آرزو داشتم به تیم ملی دعوت شوم. خدا را شکر در همه رده‌های پایه بازی کردم. به تیم ملی بزرگسالان نیز دعوت شدم ولی بازی نکردم. زمانی که مربی شدم باز هم آرزو کردم مربی تیم ملی کشورم شوم و با عشق کار کنم. نمی‌دانم دوستان چرا می‌گویند تعداد دستیاران زیاد است. در تیم‌های مختلف دنیا می‌بینید که سرمربی با چند نفر کار می‌کند. شاید کسی به پشت صحنه افرادی که به سرمربی کمک می‌کنند، دقت نکند. سرمربی هر تیمی ممکن است با ۴ نفر کار کند یا ۱۳ نفر؛ نمی‌توان از او ایراد گرفت. اینها مسائل مهمی نیست که روی آن زوم کنیم. چه سه نفر باشیم چه صد نفر، مهم این است که تیم ملی موفق باشد.

* برگزیده های ایران: فکر می‌کنید از سوی فدراسیون فوتبال، هواداران و رسانه‌ها از تیم ملی حمایت می‌شوید؟

همه دوست دارند از تیم ملی حمایت کنند. فدراسیون فوتبال پول بلوکه شده زیادی دارد که اگر آزاد می‌شد خیلی می‌توانست به تیم ملی کمک کند. صادقانه می‌خواهم همه بیایند و حمایت کنند. ما شرایط مالی بدی داریم.

* برگزیده های ایران: ظاهراً هنوز کادرفنی پولی نگرفته است.

ابتدا مدتی قرارداد هم نداشتیم و حتی در یک برنامه تلویزیونی این موضوع را اعلام کردم. آیا مربی خارجی بدون قرارداد می‌آید و با تمام وجود کار می‌کند؟ من آدم خارجی ستیزی نیستم ولی صحبتم این است که هر کسی باید در هر پستی به تیم ملی کمک کند. مربیان ایرانی با جان و دل‌شان کار می‌کنند. نه اینکه چون مربی تیم ملی هستم این حرف‌ها را بزنم ولی تفاوتی بین مربیان ایرانی و خارجی نیست. هر کسی تجربه و علمش را داشته باشد و چه خارجی باشد و چه ایرانی باید از او استقبال کنیم.

* برگزیده های ایران: یکی از انتقادها، عدم حضور مربیان تیم ملی در تمرینات تیم‌های لیگ برتری است. شاید در مسابقات حضور داشته باشید ولی به تمرینات نمی‌روید. مهدی تارتار، سرمربی ملوان نیز خواستار دیده شدن بازیکنان ملوان شده است.

اتفاقاً بازیکنان ملوان را دیدیم و مهران احمدی را به مینی کمپ دعوت کردیم. مگر می‌شود بازی‌ها را نبینیم؟ هیچ دوره‌ای مثل الان نبود که ریزبینانه بازیکنان رصد شوند. تقریباً بیشتر بازی‌های لیگ را رفته‌ایم و مربیان نظرات‌شان را منتقل کرده‌اند. برای بازیکنان پرونده داریم و همه را رصد می‌کنیم. این کم لطفی است که بگویند بازی‌ها را نمی‌بینیم. سر تمرینات تیم‌ها نرفته‌ایم اما بازی‌ها را با دقت می‌بینیم. تمرین تیم‌ها شاید خصوصی باشد اما موافقم که با هماهنگی به تمرینات برویم.

* برگزیده های ایران: برنامه آینده تیم ملی شرکت در بازی‌های مقدماتی جام جهانی است؟

بله، فیفادی بعدی‌مان ۲۲ آبان آغاز می‌شود و ۲۵ آبان باید با هنگ‌کنگ در ایران بازی کنیم و سپس ۳۰ آبان با ازبکستان بازی خواهیم کرد.

* برگزیده های ایران: صحبت‌ پایانی؟

از همه می‌خواهیم کنار تیم ملی باشد. مردم شریف ایران و مسئولانی که پست و مقام دارند تیم ملی را حمایت کنند تا همه برای شادی آنها تلاش کنیم.

/

سرور مجازی

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دکمه بازگشت به بالا